AMAÇ VE FAYDALAROTOYOLUN TEKNİK ÖZELLİKLERİOTOYOL KULLANIM KURALLARIARAÇ SINIFLARIÖNEMLİ BİLGİLERAKILLI ULAŞIM SİSTEMİ

ÜCRET TOPLAMA SİSTEMİ ÇALIŞMA PRENSİPLERİ VE İHLALLİ GEÇİŞ ÖDEMELERİNE DAİR ÖNEMLİ BİLGİLER

 • Kuzey Ege Otoyolu giriş ve çıkış gişelerinde bariyer sistemi bulunmaktadır.
 • Giriş ve çıkış kulvarları yaklaşımlarında öndeki araçlar ile mesafe en az 10mt olacak şekilde ayarlanmalıdır. 
 • Giriş ve çıkış kulvarlarına en yüksek yaklaşım hızı 20 km/saat olup, şerit içinde herhangi bir sebeple bariyer önünde duracak şekilde yavaşlamaya devam edilmelidir. Kurallara uyulmaması durumunda giriş ve çıkış sistemlerinde sürücülerin neden oldukları hasarlar kendilerinden tahsil edilecektir.
 • Araçta OGS / HGS etiketi olsa bile yaşana bilecek etiket problemi, bakiye yetersizliği vb nedenlerle bariyerin açılmayabileceği ön görülmeli ve bariyere durabilecek bir hızda yaklaşılmalıdır.
 • Gerekli durumunda bilet alabilmek için tüm araç sahiplerinin girişte bilet makinesine ya da nakit ödeme yapabilmek için çıkışta gişeye yakın konumda geçiş yapmaları gerekmektedir.
 • Ödeme işlemleri çıkış gişelerinde NAKİT, OGS veya HGS ile ödeme yapılabilir. NAKİT gişelerinde nakit, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılabilir.
 • İhlalli Geçiş yapılması halinde, geçiş ücretine ek olarak 4 katı ceza ile karşı karşıya kalmamak için 15 gün içinde ödemenizi yapmayı unutmayınız. Konu ile ilgili “0850 5773535” numaralı Çağrı Merkezimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • OGS veya HGS vasıtasıyla ödeme yapmakta problem yaşayan, OGS/HGS etiketine sahip sürücüler nakit, kredi kartı veya banka kartı ile geçiş ücretlerini çıkış gişelerinde ödeyebilirler.  
 • Aracınızın sınıfına uygun etiket kullanılmasının önem taşıdığını unutmayınız. Yanlış sınıfa ait etiket kullanılması hatalı ücretlendirmelere neden olabilir.
 • OGS/HGS etiketi olmayan müşterileriler NAKİT gişelerini kullanmamalıdırlar. Girişte bilet almış veya almamış tüm NAKİT müşterilerinin çıkışta NAKİT gişesine gitmeleri zorunludur.
 • Bakiyesinin yetersiz olduğunu bilen OGS/HGS müşterilerinin NAKİT gişesini kullanmaları gerekmektedir.
 • OGS/HGS etiketi olup da girişte etiket sorunu yaşayan sürücülerin girişte bilet makinesinden bilet almaları durumunda çıkışta yine OGS/HGS gişesine giderek işlemlerini orada tamamlamaları gerekmektedir.
 • Geçiş yapılan araca kayıtlı eski veya geçiş tarihini izleyen 15 gün içinde alınmış yeni OGS/HGS etiket hesabının bulunması halinde, cezasız dönem içerisinde geçiş ücreti bu hesaptan otomatik olarak tahsil edilmeye çalışılacaktır. Ancak, yeterli bakiye olmaması OGS/HGS hatası, banka hatası vb. otomatik tahsilatın yapılamaması araç sahibinin ödemeye ilişkin sorumluluğunu ortadan kaldırmayacağı gibi, böyle bir durumda Kuzey Ege Otoyolu’na herhangi bir sorumluluk da atfedilemez.
 • Sorun yaşamamak için PTT’den alınmış HGS etiketiniz dahil olmak üzere tüm HGS ve OGS hesaplarınızın etiket hesabına bağlı mevduat hesabı, kredili mevduat hesabı ya da limiti yeterli bir kredi kartı üzerinden verilmiş bir otomatik ödeme talimatının bulunması gerektiğini unutmayınız. Gerekiyorsa mevcut talimatınızı yenileyiniz. OGS/HGS hesabına yapılan ödemenin o güne ait otomatik tahsilat sorgusu sonrasına denk gelebileceği ve bu nedenle tahsilatın yapılamayabileceği için etiket hesabına yapılacak ödemelerin son güne bırakmayınız.
 • Hesaplarınızdan tahsilat yapılamaması ya da geçiş tarihini izleyen 15 Gün içinde ödemenin alınamaması durumunda sorumluluğun başkasına atfedilemeyecek şekilde; araç sahibine ait olduğunu, aracınıza kayıtlı sadece bir etiket bulunması gerektiğini, aynı cinsten birden fazla etiket olması halinde bunlardan hangisinden işlem yapılacağının bildirilmemesi durumunda, bakiyesi yetersiz etiket üzerinden işlem yapılması halinde tahsilatın gerçekleşmeyeceğini ve ceza ücret tarifesine geçileceğini önemle bildiririz.
 • Aracınız üzerine kayıtlı, aktif, hesapta yeterli miktarda para bulunan veya otomatik ödeme talimatının olduğu sadece bir etiket bulundurmanız daha sorunsuz bir geçiş sağlayacaktır. Ancak, hem OGS hem HGS etiketi bulundurmak zorunluluğunuz varsa; mutlaka iki etiket hesabının da yukarıdaki şartları sağlaması gerektiğini unutmayınız. Aracınızın plakası üzerine kayıtlı birden fazla etiket bulunuyorsa kullandığınız etiket haricindekileri mutlaka iptal ettiriniz.
 • Lütfen biletinizi kaybetmeyiniz. Kaybettiğiniz takdirde; en uzun mesafe ücreti ödemeniz gerekebileceğini unutmayınız.
 • Çekicilere bağlı olarak çalışan tüm dorse plakalarının sistemde kayıtlı olması ve ilgili etiket hesabına bağlanması, sizler için kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Bankalar ve PTT tarafından dorselerin plakalarına ayrı sanal hesaplar oluşturularak Dorse plakalarının kaydı yapılmaktadır. Bu şekilde çekici plakalarına ait hesaptan çekilmeyen geçiş ücretleriniz” dorse plakasına ait tanımlı alt hesabınızdan tahsil edilmektedir.
 • Motosiklet gruplarının sorunsuz geçiş yapabilmesi adına gişe şeritlerine sıra ile giriş yapması önem taşımaktadır.
 • OGS etiketinizden gelen uyarı sesi sadece etiketinizin okunduğunu belirtir, etiketinizden para tahsilatı yapıldığını ifade etmez. Yeterli bakiyeniz olmadığı takdirde uyarı sesi duysanız dahi etiket hesabından tahsilat yapılamadığı için gişede nakit ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.