Otoyolda ödemeler kullanılan mesafeye göre yapılmaktadır. Nakit müşterilerin ya da etiketinde sorun olan OGS/HGS müşterilerinin araçlarının giriş kayıtlarının plaka bilgisi ile yapılmaması durumunda bu kişilerin de bilet alarak otoyola giriş yapmalarını temin edebilmek amacıyla girişlere bariyer konulmuştur. Çıkışlarda ise Nakit gişelerde kontrollü geçişi temin etmek, OGS/HGS gişelerinde ise herhangi bir nedenle etiket vasıtasıyla geçiş ücretinin tahsil edilememesi halinde kullanıcıların farkında olmadan ihlalli (ödemesiz) geçiş yaparak mağdur olmalarını engellemek için bariyer bulunmaktadır.

Evet, NAKİT gişelerinde ya da etiket ile ödeme yapılmadığı durumlarda OGS/HGS gişelerinde geçiş ücretini Kredi Kartınızla, Banka Kartınızla ya da Nakit olarak ödeyebilirsiniz. Gişelerde durmadan; 20 km/saat hızla geçmek istiyorsanız aracınıza ait plakaya tanımlı, yeterli bakiyesi olan veya hesabınıza bağlı ya da kredi kartınızla ilişkilendirilmiş OGS/HGS etiketi almanızı öneririz.

Evet. Gişe alanlarında hızınız 20 km/saati geçmemelidir. Buna rağmen önünüzdeki aracın herhangi bir nedenle durması ihtimaline göre takip mesafenizi korumalı ve gerekiyorsa hızınızı daha da azaltmalısınız.

Evet. Otoyolda Elektronik Ödeme sistemleri kurulmuş olup, giriş ve çıkış gişelerinde etiket tipinize göre OGS/HGS şeritlerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Çıkış gişelerine geldiğinizde OGS/HGS hesabınızda yeterli bakiyeniz olup olmadığı otomatik olarak sorgulanacak ve ilgili bankadan ödeme provizyonu alınması halinde geçiş yapmanıza izin verilecektir. Geçiş anında hızınızı 20 km/saatin altına düşürünüz ve önünüzdeki araçla takip mesafenizi koruyunuz. Herhangi bir nedenle geçiş anında provizyon alınamaması (yetersiz bakiye, haberleşmenin aksaması vb. nedenlerle) durumunda çıkış şeridinde bekleyiniz, gişe personeli gişede ödeme yapma ya da ihlalli (ödemesiz) geçiş yaparak 15 gün içinde ödeme yapma tercihinize göre size yardımcı olacaktır.

Yayaların, hayvanların, bisikletlerin, motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin tümünün otoyolu kullanması yasaktır. 

Otoyoldan çıkış yaptığınız tarihi izleyen 15 gün içinde ihlalli geçişe ait ödeme yapılmadığı taktirde Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunu'nun 30/5'inci maddesinde belirtildiği üzere tüm devlet yol, köprü ve diğer özel işletmelere ait ücretli otoyollarda geçiş ihlali cezası, normal ücretin 4(dört) katı olarak uygulanmaktadır. 

Bariyerli giriş gişelerinin hepsinde bilet verme makinesi bulunmaktadır. Bu durumda bilet makinesi üzerinde bulunan butona basıp bilet alarak otoyola giriş yapabilirsiniz. 

HGS NEREDEN ALINIR?

HGS'yi PTT şubelerinden veya anlaşmalı bankalar ve petrol ofislerinden alabilirler.

HGS VEREN ANLAŞMALI BANKALAR

ZİRAAT BANKASI, VAKIFBANK, TÜRKİYE İŞ BANKASI, GARANTİ BANKASI, DENİZBANK, AKBANK, YAPI KREDİ BANKASI, KUVEYT TÜRK, ALBARAKA TÜRK, QNB FİNANSBANK, TEB

HGS BAKİYESİ NASIL YÜKLENİR?

HGS ürün satış ve bakiye yükleme işlemleri tüm PTT işyerleri, anlaşmalı GSM şirketleri, anlaşmalı bayilikler, anlaşmalı petrol şirketleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. PTT işyerleri aracılığı ile alınan ürünler için ePttAVM üzerinden online bakiye yüklemesi yapılabilmektedir.

HGS ÜRÜN BAKİYEMİ VE GEÇİŞLERİMİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

0 850 460 60 60 ya da 444 1 788 numaralı müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz. HGS hesabınızla ilgili bakiye ve geçiş bilgilerine ve HGS geçiş ihlal cezalarına, http://hgsmusteri.ptt.gov.tr adresli internet sayfasından ulaşabilirsiniz. Belirtilen internet adresine üye olarak kullanıcı hesabınızla ilgili bilgilerinize ulaşabilirsiniz. HGS geçiş ve ihlal bilgilerine ait tüm düzeltme, inceleme ve itiraz işlemleri Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılmakta olup HGS geçişlerinizle ilgili bu taleplerinizi [email protected] e-posta adresine gönderebilirsiniz veya 0 850 460 60 60 KGM HGS Çağrı Merkezine iletebilirsiniz. HGS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve HGS geçiş ihlal cezalarına hgsmusteri.ptt.gov.tr sayfasından ulaşabilirsiniz.

OGS NEREDEN ALINIR?

OGS yani Otomatik Geçiş Sistemi, başta PTT olmak üzere anlaşmalı bankalardan satın alınabilir. Bu bankalar; Ziraat Bankası, Vakıf Bank, İş Bankası, Deniz Bank ve Garanti Bankasıdır. OGS alımı için başvurduğunuz bankadan bir OGS cihazı almanız gerekir.

OGS cihazı fiyatı bankadan bankaya değişiklik gösterse de 40 TL ile 60 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bankalar bazı dönemlerde kampanyalar düzenleyip OGS cihazlarını ücretsiz de vermektedirler. OGS cihazlarının ayrıca garanti süreleri vardır. Bu süreler sonunda OGS cihazları bankalar tarafından değiştirilir. OGS cihazının garanti süreleri bankalar tarafından belirlenir.

OGS HANGİ BANKALARDAN ALINIR?

Ziraat Bankası, Vakıf Bank, İş Bankası, Deniz Bank ve Garanti Bankasıdır..

OGS HESABINA NASIL PARA YATIRILIR?

OGS hesabınıza;Nakit , EFTATM aracılığıyla bakiye yüklenebilir,İlgili banka Kredi Kartı Hesaptan ilgili bankanın İnternet Şubesi'nden aracılığıyla bakiye yüklemek için tıklayınız.(Bu sayfa yeni pencerede açılacaktır.) Müşteri İletişim Merkezi aracılığıyla bakiye yüklenebilir. Ayrıca bakiye yükleyebileceğiniz gibi OGS etiketi satın alabileceğiniz noktalardan vereceğiniz otomatik ödeme talimatı ile Bankamız kredi kartından ya da vadesiz hesabınızdan da düzenli olarak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OGS BAKİYEMİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

OGS hesap bakiyenizi;

İlgili bankanızın şubelerinden OGS hesap bakiyenizi öğrenebilirsiniz.İlgili bankanın web sitesi üzerinden OGS hesap bakiyenizi öğrenebilirsiniz.