AMAÇ VE FAYDALAROTOYOLUN TEKNİK ÖZELLİKLERİOTOYOL KULLANIM KURALLARIARAÇ SINIFLARIÖNEMLİ BİLGİLERAKILLI ULAŞIM SİSTEMİKUZEY EGE OTOYOLU BİLGİLENDİRME

OTOYOL KULLANIM KURALLARI

Ücret toplama sistemlerini kullanmadan (Gişeler) otoyola giriş ve çıkış yapmak yasaktır. Otoyol kamulaştırma sınırına tesis edilmiş olan tel-çit,  duvar vb. yapılar bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiğinden bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesi yasaktır.

Gişe şeridine girdikten sonra başka şeritlere girmeye çalışmayınız. Geri yönde hareket etmeyiniz. İşlem sıranız gelene kadar bulunduğunuz şeritten ayrılmayınız. Aksi takdirde birkaç kere tahsilat yapılabilir, aracınızın sınıfı farklı algılanabilir ve geçiş işleminiz daha uzun sürebilir.

Giriş ve çıkış şeritlerine yaklaşıldığında öndeki aracın her an durabileceği dikkate alınarak araç ile mesafe korunmalı, bariyere durabilecek bir hızla (20 km/saat) yaklaşılmalıdır.

Yayaların, hayvanların, motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin ve bisikletlerin otoyola girmesi yasaktır.

Otoyolda mecburi asgari hız 40 km/saat olup; azami hız, geometrik standartların müsaade ettiği limitler ve ilgili trafik işaretlerinde belirtilen sınırlar haricinde binek araçlar için 120 km/saattir.

Otoyolda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri geri gitmek yasaktır. Zorunlu hallerde en sağdaki emniyet şeridinde (bankette)trafik güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde gerekli önlemleri alarak durulabilir.

Otoyolu kurallarına uygun olarak kullanmayan kişilere ve otoyola giren hayvan sahiplerine 6001 Sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun hükümlerine göre, otoyolda çevreyi kirletenlere ise 2872 Sayılı Çevre Kanunu hükümlerine göre idari para cezası doğrultusunda gerekli işlem yapılacaktır.