PROJE HAKKINDAPROJE KÜNYESİ PROJENİN ÖNEMİGÜÇLÜ YATIRIMCILAR ÇEVRE YÖNETİMİ

 

ULAŞIM KALİTESİNDE ARTIŞ

Kuzey Marmara Bölgesinde Doğu-Batı istikametindeki ana ulaşım arterleri civarında gelişerek büyüyen kentleşme ve sanayileşmenin oluşturduğu bölgesel trafik birbirinden ayrıştırılarak ulaşımdaki hizmet kalitesi artırılmış olacak.

ULAŞIMDA KOLAYLIK VE EKONOMİK FAYDA

Kuzey Marmara Otoyolu projesi Edirne-Kınalı-İstanbul-Ankara Otoyolu, İstanbul-İzmir Otoyolu ile birleşerek Marmara Bölgesini, Ege ve İç Anadolu Bölgesi’ne otoyol ağıyla bağlayacak. 

  • Proje tamamlandığında Avrupa güzergahında Kınalı-Mahmutbey arası seyahatlerde 30 dakika, Anadolu güzergahında Kurtköy- Akyazı arasındaki seyahatlerde 45 dakika zaman tasarrufu sağlanacaktır. 
  • Avrupa güzergahında yıllık işgücü tasarrufu 900 Milyon TL, yıllık yakıt tasarrufu 1.37 Milyar TL olup toplam 2.27 Milyar TL tasarruf edilecek.
  • Anadolu güzergahında yıllık işgücü tasarrufu 1.350 Milyar TL, yıllık yakıt tasarrufu 2.53 Milyar TL olup toplam 3.4 Milyar TL tasarruf edilecek.
  • Avrupa ve Anadolu güzergahı toplamında yıllık 5.6 Milyar TL tasarruf ile ülke ekonomisine katkı sağlanacak. 

BAKIM VE TRAFİK GÜVENLİĞİ

Mevcut karayolu ulaşım sistemlerindeki ağır ve yoğun trafik nedeniyle oluşan yüksek bakım maliyetlerinin azaltılması ve trafik güvenliğinin artırılması dolayısıyla kaza oranında % 25 oranında bir azalma olacak.  

SOSYAL VE EKONOMİK SEKTÖRLERE ALTYAPI

Ülkemizin sektörel bazda en ileri seviyede olan Kuzey Marmara bölgesinin ulaşım altyapısına ilave kapasite oluşturulacaktır. Projenin güzergahının çevresinde planlanan yeni yerleşim ve yatırımlara alt yapı oluşturulacak.